Po jedenaste: kompostuj!

 Warsztaty kompostowania odbyły się w przystani kajakowej Bielnik w Lubochni. Było to kolejne spotkanie w ramach modułu Zero waste. Naszym celem było nie tylko zachęcenie do kompostowania, dzięki czemu ogrodnictwo staje się bardziej ekologiczne, przyjazne dla środowiska, ale także integracja osób o podobnych zainteresowaniach i poglądach. W warsztatach wzięły udział osoby w różnym wieku, co pozwala mieć nadzieję, że umięjętność ta będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Natalia Jędrzejczak ( Kasztelania Ostrowska i pracownik naukowy UAM) pzekazała nam mnóstwo teoretycznej wiedzy jak i praktycznych umiejętności. \


Czym jest kompost: Kompost to nawóz organiczny powstający głównie z resztek roślinnych. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych form fosforu. Kompost jest łatwo przyswajalnym dla roślin ogrodniczym składnikiem gleby, zwanym też próchnicą. Kompost dojrzały to masa przypominająca ziemie lub torf bezwonna lub o zapachu leśnej ściółki. W kompostowniku jest ona dość zbita lecz po wyjęciu ma strukturę rozpulchnionej gleby.

Co to jest kompostowanie: Kompostowanie to proces rozkładu materii organicznej na proste związki w postaci kompostu. Innymi słowy jest to biologiczna przemiana odpadów z domu i ogrodu i pożyteczny nawóz. Na proces ten mają wpływ: rodzaj kompostowanego materiału oraz stopień jego rozdrobnienia, dostępność tlenu, wilgotność, temperatura oraz ilość mikroorganizmów biorących czynny udział w kompostowaniu. Kompostowanie może odbywać się na pryzmie kompostowej lub w kompostowniku, gdzie warunki dla rozkładu są duże lepsze

Umiejscowienie kompostownika: . Ustawienie kompostownika  na gruncie, w ustronnym i zacienionym miejscu będzie korzystne dla rozkładu (kompost będzie równomiernie się rozkładał).eJżeli istnieje taka możliwość to pierwszą warstwę w kompostowniku można „zbudować" z drobnych gałązek, tak aby stanowiła warstwę drenażową dla świeżego materiału

Jak kompostować: W kompostowniku materiał umieszczamy warstwami. W miarę możliwości materiał powinien być różnorodny.  Należy zadbać o to aby jedna warstwa materiału nie miała więcej niż 30 cm.   Kompost dojrzały to masa przypominająca ziemie lub torf bezwonna lub o zapachu leśnej ściółki. W kompostowniku jest ona dość zbita lecz po wyjęciu ma strukturę rozpulchnionej gleby.

Co robić z kompostem ? Kompost to nawóz, który wykorzystywany jest w wielu miejscach w ogrodzie. Nadaje się jako dodatek do sadzenia roślin (także roślin doniczkowych), drzew i krzewów. Kompostem możemy też nawozić poprzez ściółkowanie wokół drzew i krzewów. Możliwe jest także zasilenie w substancje odżywcze trawnika tym nawozem poprzez rozrzucenie cienkiej warstwy wczesną wiosną i przegrabienie trawnika. Kompostem dojrzałym nie można przenawozić choć do sadzenia musi być mieszany z ziemią.

Co można wrzucać do kompostownika: Do kompostownika nadaje się wiele różnych odpadków organicznych: chwasty bez nasion, podwiędnięta skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie oraz drobne gałązki, darń, igliwie, kora, trociny, opadłe owoce, kwiaty cięte i doniczkowe, zielone części roślin, podsuszony osad z oczka wodnego, niezadrukowana rozdrobniona tektura, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego (np. obierki warzyw), popiół drzewny z kominka , ogniska ( musi być zimny !!!).

Czego nie powinno się kompostować: materiału nieorganicznego (szkło, plastik, metale, gruz, piasek, środki chemiczne), zakonserwowanych solą lub octem odpadków, resztek potraw zawierających dużą ilość tłuszczy, kości, mięs, zadrukowanego papieru, chwastów z dojrzałymi nasionami oraz m.in. perzu i innych mogących rosnąć z kłącza.

.


                                                              


                                                           



Frekwencja jak zwykle dopisała, atmosfera także, choć pogoda nie była najlepsza. W międzyczasie można było posilić się kanapkami oraz i wypić herbatę i kawę.

Poniżej krótka relacja fotograficzna .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KONKURS

Zero waste w kuchni

Społeczne Ogrody 5 zmysłów