Informacja o projekcie i Grantodawcy

Eko Spadek= wiedza seniorów+ działanie młodych 
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 



Jak jest?

Gmina Gniezno dynamicznie zmienia swoją strukturę społeczną. 
Z danych UG Gniezno wynika, że w ostatnich latach w wyniku migracji mieszkańców miasta na tereny wiejskie nastąpił  wzrost liczby mieszkańców gminy o ok. 20%   Obecnie gminę  zamieszkuje 12.886 osób, w tym 2.133 osób powyżej 60 roku życia ( dane z UG).) Długoletni mieszkańcy gminy to na ogół starsze osoby, mieszkające w  rozproszeniu. Natomiast nowopowstałe osiedla, zamieszkane są  głównie przez młode rodziny z dziećmi.  Osiedla te tworzą  swoiste enklawy integrujące się, ale  wewnętrznie. W gminie brakuje centralnych miejsc, które służyłyby  spotkaniom wszystkich mieszkańców.  Na trudny  proces tworzenia  “nici porozumienia” między starszymi i młodszymi wiekiem i stażem mieszkańcami gminy cieniem położył się też  koronawirus, który spowodował, że zwiększył się dystans między ludźmi, rozluźniły więzi społeczne. Szczególnie w grupie seniorów dostrzega się potrzebę minimalizowania  ilości kontaktów, co negatywnie wpływa na na ich samopoczucie  i stopniowe zanikanie ich udziału w życiu społecznym wsi. Młodym ludziom z pomocą przychodzą nowe technologie ułatwiające komunikację. Ale nie są one  popularne w  grupie starszych mieszkańców, którzy rzadziej lub wcale nie korzystają z mediów społeczno-ściowych. Np. z wprowadzonej niedawno w gminie aplikacji NiceTown korzysta na razie tylko ok. 320 mieszkańców. Wśród nich tylko niewielki odsetek osób starszych.  ( dane UG). 

Co chcemy osiągnąć ? 

Z tego względu nasze Stowarzyszenie wystąpiło do programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG,  o dotację na działania, które  wzmocnią więzi międzypokoleniowe i międzysąsiedzkie, a także poczucie  odpowiedzialności i wpływu na środowisko lokalne, które jak wynika z naszego rozeznania, jest ważne zarówno dla długoletnich jak i nowych mieszkańców gminy.  I jak wiecie, tę dotacje otrzymaliśmy. 
 Starsi mieszkańcy  mają bogate doświadczenie i umiejętności, młodsi siły i chęć do działania.  Jednocząc się mogą nie tylko lepiej się poznać, ale także zrobić coś dobrego dla społeczności lokalnej, ucząc się od siebie nawzajem: seniorzy- jak korzystać z nowych technologii, a młodzi jak żyć bliżej natury, zdrowo i oszczędnie. Jedni i drudzy staną się zaczynem dobrych zmian w gminie, która stanie się miejscem bardziej przyjaznym  mieszkańcom i środowisku. 


Jak to zrobimy? 


Nasz projekt będzie trwał od stycznia 2022 do września 2023 i będzie  realizowany w 3 obszarach:
I. W sąsiedzkiej sieci - działania integrujące, mające na celu poprawę międzypokoleniowej komunikacji interpersonalnej i prowadzenia dialogu społecznego ponad podziałami, zmniejszenie wykluczenia cyfrowego i poczucia izolacji oraz poprawa przepływu informacji na temat życia gminy.
II. Razem w ogrodzie- ogród z klimatem - wzmocnienie sąsiedzkich więzi poprzez zakładanie nowych lub adaptację istniejących ogrodów przystosowanych do zmian klimatycznych, w tym: zwiększenie wykorzystywania wody opadowej, zakładanie ogrodów deszczowych, wprowadzanie nowych gatunków roślin, ochrona bioróżnorodności ( także starych, sprawdzonych odmian) i dzikich zapylaczy.
III. Po jedenaste: nie marnuj! Działania promujące styl życia zero waste (zero marnotrawstwa, polegające na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym; stosowanie 5 zasad:odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, kompostuj ). Tego rodzaju działania są znane starszym pokoleniom, zwłaszcza na terenie Wielkopolski. Seniorzy będą mieli okazję podzielić się wiedzą w tym zakresie. 

Zorganizujemy:
  •  13 warsztatów,
  •  2 wycieczki do ogrodu przypasiecznego, 
  • wystawę  powarsztatową, 
  •   konkurs na "Ogród z klimatem".                                                    

Mieszkańcy stworzą ziołowe Ogrody 5 Zmysłów w skrzyniach, które przez lata będą  służyły jako miejsce spotkań i integracji. 

We współpracy z Gminą Gniezno i LGD Trakt Piastów  zorganizujemy 
  • debatę publiczną z udziałem władz samorządowych - Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców? 
  • konsultacje społeczne  -Jakie działania Gmina Gniezno powinna podjąć, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych na terenie gminy? 

Opracujemy  kalendarz z radami seniorów dotyczącymi zdrowej kuchni, ogrodu, wykorzystania różnych materiałów ponownie. 

Projekt zakończymy Świętem Sąsiadów, do udziału w którym zaprosimy wszystkich mieszkańców Gminy. 


 I co dalej? 

Realizacja projektu będzie kontynuowana po jego zakończeniu niezależnie od pozyskanych środków. Będziemy promować akcję wymiany roślin oraz Święto Sąsiadów. Wypracowane w projekcie produkty i rezultaty będą zaczynem zwiększenia partycypacji obywateli w funkcjonowaniu samorządu,pozwolą mieszkańcom realnie wpływać na politykę kształtowaną przez organy jednostek samorządu terytorialnego i zwiększą ich aktywność oraz zaangażowanie w życie publiczne.Wnioski i rekomendacje z debaty i konsultacji społecznych przyczynią się do modyfikacji programów gminnych. Wszystkie cyfrowe rezultaty projektu zostaną udostępnione na stronie Stowarzyszenia, LGD oraz w mediach społecznościowych stanowiąc inspirację dla odbiorców spoza projektu.W aplikacji Nice Town mieszkańcy będą na bieżąco informowani o ważnych wydarzeniach w życiu gminy, w związku z czym zmniejszy się poczucie izolacji   i wykluczenia.

INFORMACJA  O  GRANTODAWCY 

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy , finansowany z EOG wspiera polskie organizacje społeczne, oferując im dotacje na działania w czterech obszarach: angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne, ochrona praw człowieka i równe traktowanie, wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie oraz wsparcie rozwoju sektora obywatelskiego.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej

i sprzyjającej integracji społecznej”.








2020 i 2021 r. zorganizowano dwa konkursy na projekty tematyczne oraz dwa konkursy na projekty sektorowe (w tym jeden na działania rzecznicze i monitoringowe).
W sierpniu zakończono  proces oceny wniosków w II  konkursie na projekty tematyczne.  Decyzją Komisji Programu – zgodnie z rekomendacją Komisji Konkursowej – dotacje w II konkursie otrzymało 217 Wnioskodawców (w tym 113 małe, a 104 duże dotacje). Łączna kwota przyznanych środków to 10,6 mln EUR na projekty wspierające społeczeństwo obywatelskie, grupy narażone na wykluczenie oraz na działania w obszarze ochrony praw człowieka.
Nasze stowarzyszenie złożyło wniosek o przyznanie dotacji na realizację projektu w Obszarze  1. Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne i z dumą informujemy, że otrzymaliśmy  dotację !  W styczniu rozpoczniemy realizację  projektu. Nasz sukces jest tym większy, że w I etapie konkursu złożono 810 wniosków. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KONKURS

Zero waste w kuchni

Społeczne Ogrody 5 zmysłów