ROZWÓJ INSTYTUCJONALNY SIEDLISKA

 19-20. 03.2022 Dwudniowe warsztaty

    Nasze stowarzyszenie powstało ponad 10 lat temu, warto sprawdzić co z pierwszych założeń warte jest kontynuacji, co zmienić, co dołożyć. Czasy się zmieniają, pojawiają się nowe potrzeby i problemy do rozwiązania.
    W ramach projektu "Eko spadek=wiedza seniorów + działanie młodych", "Siedlisko" rozwija się również jako organizacja, tworząc strategię rozwoju i działania. Podczas 16 godzinnych warsztatów prowadzonych przez panią Zofię Lisiecką mogliśmy na nowo przemyśleć koncepcję naszego stowarzyszenia, jego cele i kierunki działania. Dwudniowe warsztaty były wstępem do zaplanowanej na prawie pół roku pracy nad "renowacją" naszego "Siedliska".
    Prowadząca warsztaty Zosia Lisiecka to project managerka, trenerka, facylitatorka, coach-ka, mentorka, nauczycielka i wykładowczyni akademicka. Od 18 lat inspiruje do wspólnego, partycypacyjnego poszukiwania rozwiązań problemów społecznych i ich wdrażania.
Od 2014 roku jest prezeską zarządu Fundacji Edukacyjnej ODiTK.
Stosowana przez nią metoda Dragon Dreaming to jedna z partycypacyjnych metod pracy ze społecznościami. który pozwala społeczności tworzyć wizję przyszłości, planować, realizować i uczyć się z przeprowadzanych przedsięwzięć (projektów). Metoda ma swoje korzenie w tradycyjnym podejściu Aborygenów do społeczności i wspólnotowego zarządzania. Nazwa metody nawiązuje do mitycznego aborygeńskiego Węża Stwórcy Świata który „śni” świat ułożony w okrąg. I tak w Dragon Dreamingu cztery fazy następują po sobie a każda płynnie przechodzi w kolejną: faza śnienia, faza planowania, faza działania, faza celebracji. Wspólnie marząc/snując wizje, czerpiąc z doświadczeń wszystkich członków społeczności/organizacji, przeżywając wdzięczność za wkład wnoszony przez innych i dzieląc się refleksją nie tylko tworzymy coraz lepsze, coraz bardziej dostosowane do potrzeb społeczności projekty, ale również wzmacniamy więzi w samej społeczności, budujemy trwalsze i głębsze relacje.
Warsztaty w Dąbrówce pozwoliły nam na uruchomienie fazy "śnienia" o Stowarzyszeniu i jego przyszłości. Uczyliśmy się także zastosowania metody action learning do rozwiązywania problemów.























Warsztaty cyfrowe 

W ramach projektu Eko Spadek, o szczegółach którego piszemy na tym blogu, nasze Stowarzyszenie rozwija się też jako organizacja. Kompetencje cyfrowe przydadzą się nam bardzo w w naszej działalności, dlatego członkowie Siedliska poświęcili dwa popołudnia, aby pod okiem pana Huberta nauczyć się jak współpracować wykorzystując narzędzia google, jak tworzyć markę Stowarzyszenia wykorzystując media społecznościowe i jak korzystać z narzędzi umożliwiających spotkania on line. Przy okazji pan Hubert uczulił nas na bezpieczeństwo w sieci.

W sympatycznej atmosferze udało nam się popracować nad naszą strona na FB , dowiedzieliśmy się jak zaplanować posty, jak udostępniać.

Poznaliśmy także możliwości jakie daje https://obsproject.com/, dzięki któremu można transmitować w sieci nasze wydarzenia.

Założyliśmy konto na MS Office i wiemy już jak korzystać z aplikacji Teams oraz Nice Town. Ostatnia część warsztatów poświęcona została dyskowi google.





Tworzymy strategię Stowarzyszenia czyli plan działania na najbliższe lata 

Warsztaty online na rzecz rozwoju organizacji

19.05.2022

 

Nasze stowarzyszenie działa już od kliku dobrych lat, ale teraz mamy okazję, by dzięki środkom  z otrzymanej dotacji , wejść na wyższy poziom rozwoju organizacyjnego.  W marcu rozpoczęliśmy pracę nad przemyśleniem na nawo naszego statutu, celów i kierunków działania.  W wyniku współpracy z naszą trenerką Zosią  powstanie nowa strategia działania. 



24 i 28 05. 2022 r

Kolejne warsztaty budowania strategii Stowarzyszenia. 





17 IX Warsztaty


Co możemy innym dać od siebie? Czego potrzebujemy od innych? Czego chcemy się nauczyć? Na te i inne pytania członkowie Stowarzyszenia odpowiadali w trakcie dwudniowych warsztatów, prowadzonych przez fantastyczną trenerkę Ewę. To kolejne ( i nie ostatnie) zajęcia, mające na celu rozwój naszego Stowarzyszenia, co nie koniecznie musi oznaczać wzrost liczby jego członków ;-)) jak dotąd uważaliśmy. Symboliczny łańcuch mocnych stron i talentów jakimi dysponujemy pokazuje, że nasza 16 osobowa, w tej chwili, grupa ma całkiem sporo zasobów, które chcemy wykorzystać PRO PUBLICO BONO. Społeczna aktywność może także dać wiele wiele osobistej satysfakcji, o czym może się przekonać każdy, kto chciałby do nas dołączyć. Zapraszamy!




















8.11.2022 Strategia- spotkanie podsumowujące


Nasze Stowarzyszenie rozwija się. Jak to pięknie ujął Zdzisław: bo jak nie my to kto?
I właśnie dzisiaj zakończyliśmy proces tworzenia strategii rozwoju Stowarzyszenia na najbliższy rok.
Naszym przewodnikiem w tej drodze była niezrównana Zofia Lisiecka, która swoimi nieustępliwymi i drążącymi pytaniami pomogła nam sformułować nasze cele. No i w końcu mamy TO !




Uczymy się jak organizować konsultacje społeczne

 Siedlisko przygotowuje się także do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących podejmowanych w Gminie działań na rzecz naszego środowiska naturalnego, a co za tym idzie także naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Sprawa nie jest prosta, więc musimy się najpierw nauczyć jak to zrobić dobrze. Jak zwykle pomagają nam w tym trenerzy i eksperci

20 listopada  2022 

I warsztat zdalny 2 godz. - Czym jest partycypacja społeczna i do czego służy? listopad 2022



21 listopada 2022

II warsztat zdalny 2 godz.- Jak rozmawiać z mieszkańcami? Jak przeprowadzić diagnozę społeczną?






29 listopada 2022

III warsztat zdalny 2 godz.- Rodzaje i sposoby badań potrzeb społecznych




7.12. 22

IV warsztat zdalny 2 godz.- Projektowanie narzędzi badawczych (jak zaprojektować Konsultacje Społeczne)






30.12. 2022

V warsztat zdalny 2 godz. -Techniki pracy z grupą, zarządzanie procesem warsztatowym.







Planowane: 

styczeń 2023

warsztat 2 godz. - narzędzia do przeprowadzenia konsultacji społecznych, przygotowanie pilotażowej wersji ankiety- przeprowadzenie, materiały, poczęstunek



warsztat 2 godz. - wystąpienia publiczne, praktyczne zastosowanie wcześniej zdobytej wiedzy ( przeprowadzenie warsztatów konsultacyjnych nt. identyfikacji najważniejszych obszarów problemowych dotyczących zmian klimatu w gminie) - przeprowadzenie, materiały, poczęstunek


warsztat 2 godz. - wystąpienia publiczne, praktyczne zastosowanie wcześniej zdobytej wiedzy ( przeprowadzenie warsztatów konsultacyjnych - potencjalne bariery na drodze do wdrożenia działań zmniejszających negatywne skutki zmian klimatycznych w naszej gminie ) - przeprowadzenie, materiały, poczęstunek








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KONKURS

Zero waste w kuchni

Społeczne Ogrody 5 zmysłów