Wyniki konsultacji




WYNIKI 


Wyniki ankiety on line  










4.Które z wymienionych problemów, Twoim  zdaniem,  występują na terenie Gminy i   wymagają podjęcia pilnych działań?   
(Proszę zaznaczyć max 7 punktów)
Typ pytania


































 




6.Proszę o wskazanie innych problemów,  jeżeli dostrzegasz je, w obszarze przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu oraz adaptacji do tych zmian, a które nie zostały wymienione powyżej.
53 odpowiedzi
Brak
Nie wiem
.
Brak
Zły stan techniczny rowów melioracyjnych i brak informacji i map o stanie drenażu
Nie widzę.
-
Dziękuję tak
Brak działań gminy nad propagowanie oszczędności energii choćby przez dotacje do montażu solarow.
Brak regulacji gospodarki wodnej; brak kontroli w kwestii dostępu do linii brzegowej jeziora wierzbiczańskiego; krytyczny stan rowów odprowadzających wodę z pól oraz dróg
Problem z kopciuchami, zbyt duża ekspansja budownictwa jednorodzinnego,
Wzrost cen energii.
Gmina nie wdraża programów eliminujących zanieczyszczenie powietrza, na wioska wieczorem nie da się oddychać, dawni pracownicy PGRow mają sowieckie nawyki. Nie kładzie się nacisku na domy wielorodzinne w których źródła ogrzewania to kopciuchy. Nie informuje się ludzi o terminie likwidacji źródeł nieekologicznego ogrzewania. Zamiast propagować zdrowa energię gmina sprzedaje drogi i trujący węgiel, pozwala na spalanie śmieci.
Brak punktów zbiórki na bieżąco np. części opon itd
Nie dostrzegam.
Ludzie
Brak wystarczającej ochrony terenów cennych przyrodniczo wokół Jeziora Wierzbiczanskiego, m.in. budowy w pasie przybrzeżnym jeziora; działki na sprzedaż na terenach podmokłych, na których gniazdują żurawie, znajdują się żeremia bobrów; brak działań zabezpieczających przed spadkiem poziomu wody w jeziorze).
Nie mam wskazań
Nie mam wskazania
Nie umiem powiedzieć.
podniesienie świadomości mieszkańców dotyczącej tzw.kopciuchów
Wszystko zostało wymienione w powyższych pytaniach.
Zaśmiecania srodowiska
Brak koszy na śmieci i może częstsze akcje porządkowe w gminie
Wyżej zaznaczone
Palenie śmieci na budowach i w piecach
Zanik pszczół na terenie naszej gminy.
brak dróg rowerowych w północnej części gminy, brak informacji na temat stanu jezior w północnej części gminy, brak spójnej polityki transportowej (z Miastem)
Nie dostrzegam
nie
Nie
Niewiem
Susza
Nie mam
Wywóz ścieków, zrzucania ścieków na pola, zaśmiecanie lasów itp
Brak kanalizacji
Zwiększyć świadomość o oszczędzaniu wody.Wodę wylewamy do szamba a możemy np.podlewać ogród czy tez podlać kwiatki ogród.Woda z płukania warzyw wykorzystaj do podlewania. Wszystko idzie do szamba i zwiększa się ilość nieczystości.
Za dużo zanieczyszczeń powietrza, za duża emisja gazów w atmosferze, susze , zmiany klimatu -wszystko negatywnie wpływa na nasze zdrowie- choroby serca, alergie, choroby emocjonalne
n
,,,
?
Sprzedaż bagnistych działek pod inwestycje, wydawanie zgody na zasypywanie ich+ masową wycinkę drzew; niszczenie naturalnego środowiska ptaków i dzikich wierząt; zanieczyszczenie światłem, nadużycia właścicieli działek graniczących bezpośrednio z jeziorem.
Betonoza i brukowanie kostką dużych parkingów, powierzchni przy zakładach itp
Ubytek wody w jeziorach, zanieczyszanie akwenów i zasiedlanie terenów wokół nich
Problemem jest wycinanie przez gmine duzej ilosci drzew w roku 2022 roku podczas budowy chodnika na Dalkach, brak nowych nasadzeń w muejsce wycietych zdrowych drzew bedacych siedliskiem ptakow Palenie smieci na dworze przez sasiadow podczas budowy domu lub przeprowadzek oraz palenie smieci w czasie zimy
Brak chodników lub dróg rowerowych bezpiecznych dla użytkowników (dzieci) które mogły by zamiast auta rodzica korzystać z własnego rowera podczas dojazdu do szkoły
Okropna czystość ulic, jest dużo psich odchodów
Nadmierne wycinanie drzew na terenie Gminy Gniezno. Np. Wycinanie zdrowych starych drzew z powodu budowy chodnika (!!!)
Edukacja , edukacja - festyny , konkursy
Zachęcanie do kompistowania


7. Jakie  Twoim  zdaniem konkretne działania, przedsięwzięcia, rozwiązania  w celu zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatycznych na terenie Gminy  powinny zostać wdrożone? 62 odpowiedzi
-
Nie wiem
Nie wiem
Pozyskiwanie wód opadowych, edukacja dotycząca zmniejszenia powierzchni trawników w ogrodach
Zbieranie deszczówki
mało programów gminnych zachęcających społeczeństwo do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne
Budynki użyteczności publicznej z własnymi systemami zbierania deszczówki, stworzenie przy wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach miejsc na ogrody warzywno- owocowe (kampania dla dzieci skąd się bierze nasza żywność) Mobilny czujnik jakości powietrza ( konkurs na najczystsze powietrze w konkretnej wsi) Stworzenie przy SP w Zdziechowie miejsca z drzewami i krzewami oraz miejscami odpoczynku na świeżym powietrzu oraz wyznaczenia terenu pod gry i zabawy na dworze!!!!
Nie wiem.
Tak
Systematyczne Monitorowanie jakości wód i powietrza
Wdrożyć program motywujący mieszkańców do zbierania deszczówki
Podobnie jak wyzej
Zachęcanie do zbierania wody, kompostowania, sadzenia drzew, spacerowania, jazdy na rowerze
Kanalizacja Gminy, wspieranie oze(pompy ciepła, fotowoltaika, banki energii, program pojazdów elektrycznych), budowanie dróg rowerowych jako element częściowej eliminacji pojazdów spalinowych i dalsze wspieranie komunikacji zbiorczej
Tak
Oczyszczenie rowów, odbudowa jazów pomiędzy jeziorem w Jankowie Dolnym a jeziorem wierzbiczany; kontrola szczelności szamb, zintesyfikowanie nasadzeń roślinności na dostępnych gruntach gminy
Edukacja, monitoring, konsekwencje w egzekwowania obecnych przepisów ochrony środowiska
Wsparcie zielonej energii, oszczędzanie wody
Plan zagospodarowania terenu oraz plan ochrony środowiska na obecne lata powinny zabezpieczać tereny cenne przyrodniczo przed zabudową. Zabudowa jednorodzinna powinna być jak najbardziej skoncentrowana, idąc od miasta Gniezno. Rozproszona zabudowa jest niezwykle nieekonomiczna i nieekologiczna. Gmina nie powinna zezwalać na tworzenie tego typu osiedli, na pustkowiu, w polach.
Dofinansowanie do termoizolacji, fotowoltaiki i pomp ciepła.
Wdrażać każdy najmniejszy program wspierający wymianę źródeł ciepła, termomodernizacje etc. Edukacja w po PGRowych wioskach. Ciągła Kontrola piecu oraz spalin kominowych frontami, wysokie powtarzające się do skutku kary. Formularz zgłaszania źródeł zanieczyszczeń.
Częstsze zbiórki ponadgabarytów. Więcej pojemników na plastiki w centrach wsi
Usunięcie kopciuchów i niskiej emisji. Widać to szczególnie teraz zimą.
Nwm
Wdrożenie realnej ochrony terenów dookoła Jeziora Wierzbiczanskiego (program kompleksowych działań, jasne zasady dla wszystkich bez wyjątku, egzekwowanie zasad)
Wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum emisji spalin
Nie mam innych dzialan
podmiejska komunikacja autobusowa w celu zmniejszenia emisji spalin samochodowych, większa ilość ścieżek rowerowych zachęcająca do dojeżdżania do pracy
Szkolenia, warsztaty dla mieszkańców są konieczne. Ludzie mają mała wiedzę i świadomość proekologiczną, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji.
Edukacja mieszkańców gminy , profilaktyla
Dopłaty do zbiorników na deszczówkę
Zadbanie o rzekę wełnę i jeziora
Kontrole i kary dla osób śmiecących i palących śmieci
Edukacja - informacja o wykorzystaniu energii odnawialnej, stosowaniu wydajniejszych urządzeń w celach mniejszego zużycia energii i wody, zadrzewianie, odpowiedzialna konsumpcja, zrównoważone rolnictwo.
zalesienia, drogi rowerowe w północnej części Gminy
nie
Nie
Niewiem
Brak
O suszy i mokrych terenach
Nie mam
Przede wszystkim budowa bezpiecznych ścieżek rowerowych, co pozwoli przesiąść się na ekologiczny transport. Budowa kanalizacji!!!!! Monitoring wywozu śmieci z gospodarstw prywatnych i firm na terenie gminy
Ograniczenie emisji szkodliwych substancji
Więcej ścieżek rowerowych poza miastem, na wioskach jest bardzo mało. Zwiększać świadomość dzieci, które są bardzo chłonne wiedzy i od nich zależy nasza przyszłość
Zmiana świadomości mieszkańców o konieczności podjęcia wszelkich działań powodujących zmniejszenie efektu cieplarnianego.
n
,,
?
OCHRONA źródeł Wełny, jezior Modrze i Wierzbiczańskiego, TERENÓW PODMOKŁYCH, których w naszej okolicy jest (BYŁo) mnóstwo, ochrona siedlisk ptaków, pw żurawi, monitorowanie posiadania przez właścicieli działek i domków umiejscowionych przy jeziorach szczelnych szamb, a także uniemożliwianie nadużyć, takich jak: blokowanie przejścia przy jeziorze oraz zdzieranie wierzchniej warstwy gleby pod "plażę" przy działce czy wycinanie trzciny.
Edukowanie mieszkańców i rolników na temat konieczności ratowania przyrody.
Dotarcie indywidualne do mieszkańców i uświadamianie jak cenne jest zatrzymanie wody w glebie, przy narastającej suszy w okresie letnim.
Zwiększać świadomość ludzi; kontrolować rodzaj spalanych paliw za pomocą dronów;
Opracowanie działań mających na celu utrzymanie poziomu wód na prawidłowym stanie
Budowa sieci kanalizacyjnej w Minichowie
Kanalizacja w całej gminie, bezpieczne drogi pieszo rowerowe
Zatrudnienie więcej osób dbających o czystość ulic, inwestycja w parki i dbanie o roślinność (sadzenie większej ilości)
Zaprzestanie wycinki drzew !!!!!
Sadzenie drzew i krzewów na terenach gminnych, zachęcania mieszkanców do tyvh działań
.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KONKURS

Zero waste w kuchni

Społeczne Ogrody 5 zmysłów