Ogrodowa retencja

 https://photos.app.goo.gl/yo5wVEBiLqdrqMzW8




Mglisty, wilgotny, ale ciepły sobotni ranek. A my rozmawiamy o  suszy i o zlewnych deszczach, oraz  o tym jak wspólnie możemy postarać się zmienić nasze ogrody i szerzej nasze otoczenie tak, żeby  było lepiej przystosowane  do  obecnych warunków klimatycznych.  Mała retencja wody to jeden z tych sposobów. Opowiadała o nim w przeciekawy i bardzo profesjonalny sposób pani Natalia ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska, botaniczka, która miłość do roślin i wiedzę o tym jak ich używać  otrzymała w genach ( po babciach). 




Po wykładzie  odbyły się zajęcia terenowe.  Pod  okiem pani  Natalii szukaliśmy roślin, które zaproszone do ogrodu stworzą "ogród deszczowy", który w przypadku bardzo dużych i gwałtownych opadów przyjmie nadmiar wody i "zmagazynuje"  go.   Snujące się mgły sprawiły, że  znana nam sceneria  była wprost bajkowa...











Po powrocie, jak zwykle na naszych warsztatach, integrująca pogawędka i  małe- co- nieco. 


Następnie odbyły się zajęcia praktyczne -  uczestnicy  projektowali ogrody z zastosowaniem nowo nabytej wiedzy na temat sposobów zagospodarowania deszczówki i tzw szarej wody . 







Na zakończenie uczestnicy otrzymali zadanie domowe: założyć w swoich  urządzić w swoich  ogrodach  deszczowe rabaty  oraz  systemy do "łapania" deszczówki. 




Wdrożenie zasad zachowania wody to część spadku, jaki zostawimy po sobie naszym wnukom. Warto już teraz o tym pomyśleć !
























































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KONKURS

Zero waste w kuchni

Społeczne Ogrody 5 zmysłów