Sprawozdanie okresowe
Projekt rozpoczął się w styczniu 2022 i potrwa do września 2023. Sprawozdanie dotyczy okresu od 3 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r.
✓ Co, jak i gdzie udało się zrobić?
Nasz projekt składa się z 3 modułów. W okresie sprawozdawczym zrealizowaliśmy wszystkie przedsięwzięcia modułu I “W sąsiedzkiej sieci” oraz rozpoczęliśmy realizację modułu II “ Razem w ogrodzie - ogród z klimatem”.
Działania zawarte w module I “W sąsiedzkiej sieci” miały na celu integrację społeczności, poprawę międzypokoleniowej komunikacji interpersonalnej oraz prowadzenie dialogu społecznego ponad podziałami, zmniejszenie wykluczenia cyfrowego i poczucia izolacji starszych mieszkańców gminy oraz poprawę przepływu informacji na temat życia gminy.
W ramach tego modułu odbyły się trzy czterogodzinne spotkania dla 15 uczestników każde. Dwa z nich były to warsztaty z psychologiem: spotkanie integracyjne “Między nami sąsiadami” i warsztaty komunikacji interpersonalnej dotyczące asertywności i otwartej komunikacji. W ich trakcie uczestnicy mogli poznać się nawzajem, zaprezentować swoje zainteresowania i umiejętności, które mogą być przydatne w naszej wspólnocie, a także uczyli się asertywnego wyrażania swoich opinii. Trzecie- warsztaty cyfrowe miały na celu pomóc mieszkańcom, zwłaszcza starszego pokolenia, w efektywniejszym korzystaniu z mediów społecznościowych. Spotkania były efektywne, uczestnicy byli bardzo zaangażowani. Ujawnili także wiele potrzeb związanych z działalnością Stowarzyszenia i kontynuowaniem tego rodzaju warsztatów.
Podsumowaniem modułu była debata publiczna z udziałem władz samorządowych - “Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców?”, która odbyła się 26 kwietnia. Debatę przygotowano we współpracy z LGD Trakt Piastów i Urzędem Gminy. W debacie wzięło udział 26 osób, przedstawiciele władz gminy- wójt i sekretarz Gminy Gniezno, radni gminni oraz zaproszeni przez koordynatorów projektu mieszkańcy gminy. Na wstępie koordynatorzy przedstawili założenia projektu, źródła finansowania jak i cel przeprowadzenia debaty. Po przyjęciu regulaminu debaty uczestnicy zostali podzieleni na 4 zespoły. Debata została przeprowadzona w formule world cafe – każdy mógł zmienić w określonym czasie stolik i temat dyskusji. Debata zakończyła się prezentacją zebranych opinii i krótką dyskusją. Często prezentowanym poglądem było, aby częściej organizować tego typu rozmowy, gdzie wszystkie strony, zarówno mieszkańcy jak i przedstawiciele władz gminnych, mogą w przyjaznej atmosferze wymieniać opinie. Zebrane opinie i sugestie w formie raportu zostały przekazane władzom gminy, także na sesji Rady Gminy wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka przedstawiła raport z przeprowadzonej debaty. Sugestie są także brane pod uwagę podczas planowania pracy Stowarzyszenia i zostaną zawarte w opracowywanej strategii.
Spotkania organizowane w ramach Modułu II. “ Razem w ogrodzie- ogród z klimatem” mają na celu wzmocnienie sąsiedzkich więzi poprzez wspólne zakładanie nowych lub adaptację istniejących ogrodów przystosowanych do zmian klimatycznych, w tym: zwiększenie wykorzystywania wody opadowej, zakładanie ogrodów deszczowych, wprowadzanie nowych gatunków roślin, ochrona bioróżnorodności ( także starych, sprawdzonych odmian) i dzikich zapylaczy. W ramach tej części projektu odbyły się dwa warsztaty dla 15 osób każdy: Pierwszy pięciogodzinny “Zachowajmy stare odmiany drzew owocowych” poświęcony był walorom zapomnianych odmian i technice i przycinania. Warsztat podzielono na dwie części: pierwszą teoretyczną i drugą praktyczną w sadzie. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się ze starymi odmianami drzew owocowych, pielęgnacją starych sadów przydomowych ( celami, terminami cięć oraz różnymi rodzajami cięć drzew owocowych) oraz metodami ochrony drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami. Druga część odbyła się w sadzie jednej z mieszkanek wsi, gdzie uczestnicy ćwiczyli pod okiem eksperta przycinanie drzewa . Temat, tak jak zakładaliśmy, przyciągnął zarówno starsze jak i młodsze pokolenie właścicieli sadów i ogrodów przydomowych, którzy mogli nie tylko dowiedzieć się wielu interesujących faktów jak i poznać wzajemnie.
Kolejną okazją do integrowania mieszkańców Gminy był drugi czterogodzinny warsztat “ Jak dostosować ogród do zmian klimatu” . Jego uczestnicy dowiedzieli się: jak stworzyć ogród bliski przyrodzie, o czym należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać przy zakładaniu ogrodu, jak ekosystemowo podejść do tworzenia stref w ogrodzie i jakie rośliny dobierać do odpowiednich siedlisk. Podczas warsztatów z botanikiem poruszono zagadnienia ekologii krajobrazu oraz ekologii roślin. Przedstawiono dobre praktyki dostosowania ogrodu do postępujących zmian klimatu. Uczestnicy poznali roślinność zwiększającą różnorodność biologiczną w ogrodzie oraz przyjazną zapylaczom. Wspólnie wykonano trzy kompozycje roślin nawiązujące do różnych siedlisk w ogrodzie, od podmokłych do murawowych. Poruszono zagadnienie tworzenia dzikich wysp bioróżnorodności we własnym ogrodzie. Również te warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie i przyciągnęły mieszkańców gminy w różnym wieku. Można było zauważyć, że część z nich ( przeważnie starszych) posiadała dość dużą wiedzę na temat ziół i ich wykorzystania w gospodarstwie domowym. Zaproponowane przez prowadząca działania były znakomitą okazją do praktykowania współpracy i zacieśniania międzysąsiedzkich kontaktów.
Które działania przebiegły inaczej niż zaplanowano we wniosku i dlaczego?
Wszystkie działania odbyły się zgodnie z harmonogramem, jedynie warsztaty z poświęcone starym odmianom drzew owocowych i technice ich przycinania zostały przesunięte o tydzień ( z początku kwietnia na ostatnią sobotę marca), o czym został poinformowany opiekun projektu z ramienia Aktywnych Obywateli Fundusz Krajowy. Przesunięcie wynikało z konieczności przyspieszenia prac w ogrodzie ze względu na wysokie temperatury jak na tę porę roku.
✓ Kim byli uczestnicy działań i jak udało się ich pozyskać?
Uczestnikami działań byli mieszkańcy Gminy Gniezno w różnym wieku, od młodzieży po seniorów, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zaproszenia do udziału w przedsięwzięciach są przekazywane bezpośrednio podczas spotkań, metodą “od drzwi do drzwi” oraz poprzez publikowanie informacji w social mediach Stowarzyszenia, Gminy i LGD Trakt Piastów. W tym poprzez aplikację Nice Town Informacje są także przekazywane poprzez plakaty umieszczane w najczęściej odwiedzanych miejscach.
Komentarze
Prześlij komentarz