Ogrodowe rewolucje

 14 maja







W sobotę 14 maja odbyły się niesamowicie inspirujące warsztaty. W naszej gminie mieszka wiele osób, dla których ogrody to prawdziwa pasja, ale są i tacy, którzy w tej dziedzinie stawiają swoje pierwsze kroki. I jedni i drudzy mieli możliwość poznania się w trakcie warsztatów na temat projektowania, zakładania ogrodów,

Klimat mamy jaki mamy, stare sposoby uprawiania ogródków powoli stają się nieskuteczne, dlatego tak ważne jest, aby nasze ogrody powstawały w sposób zrównoważony i były przystosowane do zmian, jakie zachodzą w przyrodzie.

Podczas warsztatów z botanikiem poruszono zagadnienia ekologii krajobrazu oraz ekologii roślin. Przedstawiono dobre praktyki dostosowania ogrodu do postępujących zmian klimatu. Można się było dowiedzieć się, jak ekosystemowo podejść do tworzenia stref w ogrodzie i jakie rośliny dobierać do odpowiednich siedlisk. Poruszono zagadnienie tworzenia dzikich wysp bioróżnorodności we własnym ogrodzie. Poznano roślinność zwiększającą różnorodność biologiczną w ogrodzie oraz przyjazną zapylaczom. Uczestnicy wspólnie wykonali kompozycje roślin, nawiązujące do różnych siedlisk w ogrodzie, od podmokłych do murawowych.

Warsztaty były wspaniałą okazją nie tylko by dowiedzieć się jakich błędów uniknąć przy tworzeniu ogrodu, ale także by nawiązać kontakty z ludźmi, którzy mają podobne potrzeby i którzy być może zechcą działać także na rzecz naszej gminy.


 


🌳🌲 Prowadząca warsztaty pani Natalia Jędrzejczak doktorantka biologii, działaczka społeczna, etnobotanik i biolog ,ze stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat roślin i ekosystemów. Dziękujemy za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami.









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Społeczne Ogrody 5 zmysłów

Sprawozdanie okresowe